A „SZMÖRE – Személy- és vagyonvédelemért Mozgalom
Önkéntes Reflexív Együttműködéssel” projektről
A megvalósítókról
A A RegioLine Nonprofit Kft. (amely a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara Tolna, Somogy és Baranya megyei szervezeteinek közös vállalkozása) 2012. szeptember 1-jén kezdte meg kétéves pályázati projektjét, melyben fő együttműködő partnerei et a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság és a Baranya Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálata. A „TÁMOP 5.6.1.C-11/2-2011-0014” azonosító számú program a „SZMÖRE – Személy- és vagyonvédelemért Mozgalom Önkéntes Reflexív Együttműködéssel” címet viseli.
A célokról és feladatokról
A „SZMÖRE” projekt konkrét célként elő kívánja segíteni a potenciális áldozatok felkészítését, valamint (az áldozattá vált személyeknek biztosított szolgáltatások fejlesztésével, az áldozatok környezetében élők és a velük kapcsolatba kerülő szakmai szervezetek közötti együttműködés erősítésén keresztül) a biztonságérzet fokozását és a bűncselekmények megelőzését – s ezzel az áldozattá válás megelőzését is. Ami megvalósítandó ennek érdekében:
-
Az állampolgárok – kiemelten a veszélyeztetett célcsoport – és a már áldozattá vált személyek felkészítése a másodlagos áldozattá válásuk megelőzésére, az érintett kliensek társadalmi, munkaerő-piaci reintegrációjának elősegítésére.
-
Az áldozatvédelemben dolgozó szakmai munkatársak felkészítése, az együttműködésükhöz szükséges kapcsolatok erősítése, szakmai és intézményközi hálózatok kiépítése, működő jelzőrendszer (helyi) kialakítása, a létező jelzőrendszerek optimalizálása, önkéntesek bevonása.
-
Tájékoztatás, információk, új módszerek megismerését lehetővé tevő, a célcsoportok igényeihez illeszkedő kommunikációs csatornák fejlesztése, szélesítése, hiánypótló oktatási, modell értékű módszertani tanulmány.
-
A projekt célterületén (Baranya megye) belül, és a specifikusan kijelölt pécs-keleti városrész és sellyei kistérség településein bevezetett fejlesztések modellértékű programként való elterjesztése, jó gyakorlatként történő bemutatása, más településekre történő kiterjesztése.
A célcsoportokról
Közvetlen célcsoport |
Kiemelt célcsoport |
Közvetett célcsoport |
– Az áldozatsegítő szolgáltatások „kliensei”: bűncselekmények sértettjei, áldozatok – Potenciális áldozatok, veszélyeztetett korcsoportok – A bűnmegelőzés területén tevékenykedő szakemberek (a megyei rendőrség munkatársai, áldozatsegítő szolgálat munkatársai, pedagógusok, védőnők stb.) – Partnerszervezetek munkatársai. |
– Idősek (60+) – Ifjúsági (14-29) korosztály – A Pécs-keleti városrészben és a sellyei kistérségben élők. |
– Civil szervezetek – Pécs városi és sellyei kistérségi vezetőség – Más városban működő közösségi terek, pontok működtetői – Oktatási intézmények dolgozói – Szakszolgáltatásokat biztosító egyéb intézmények. |
A projekt menetéről
A projekt első szakaszában, a szakmai együttműködés megalapozása mellett áldozatsegítő, valamint áldozattá válást megelőző e-módszertan és protokoll kidolgozására kerül sor. A megvalósításban részt vevő további szervezetek (több mint 30 partner, a nyugdíjas-egyesületektől az iskolákon át a gyermekvédelmi rendszerben dolgozókig) együttműködésének hatékonyságát a tagjaiknak rendszeresen szervezendő tematikus kistérségi tréningek és képzések növelik.
Az első fázist egy intenzív kommunikációs és PR kampány is jellemzi, hogy a bűncselekmények volt, illetve lehetséges áldozatai is tájékoztatást kapjanak a „SZMÖRE” projekt induló szolgáltatásairól.
A projekt második szakasza elsősorban a képzéseket, foglalkozásokat, rendezvényeket foglalja magában. Szupervíziótól a mediációs akcióig, „trükkös lopás” esetmegbeszéléstől az önvédelmi tréningig, egyéni és csoportos terápiáktól a kistérségi roadshow-ig nagyszámú programot kínálunk a célcsoportjainknak. E programok segítségével az áldozatok feldolgozhatják a korábban velük történteket, valamint – a veszélyeztetettekkel együtt – nagyobb eséllyel kerülhetik el, hogy (ismét) áldozattá váljanak. Az áldozatsegítő rendszerben dolgozó szervezetek, szakemberek és a projekt többi együttműködő partnere pedig szorosabb együttműködésre, még hatékonyabb szakmai munkára lesznek képesek.
A folyamatos kommunikációs tevékenyég a projekt második fázisát is végigkíséri. Ebben a szakaszban előbb az egyszerűen elérhető, könnyen alkalmazható ismeretek, módszerek hangsúlyozása a fő cél, azt követően pedig a megszerzett ismeretek rögzítésére, rendszerezésére, és alkalmazásuk begyakorlására helyezzük a hangsúlyt.
A bevonandókról
A RegioLine Nonprofit Kft. a programelemek megvalósításán 50 önkéntessel dolgozik. A szakmai együttműködésben és a képzésekben 120 szakember vesz részt. Az új, innovatív szolgáltatásokkal és programokkal a „SZMÖRE” projekt közel 100 áldozattá vált személynek kíván segíteni az elszenvedett trauma feldolgozásában, míg a tájékoztatók és fórumok révén 1500 fő bekapcsolódásával számol.